Spis treści
Jednym z głównych zadań banków i pozabankowych instytucji finansowych jest udzielanie kredytów osobom prywatnym, jak i firmom. Dzięki kredytowi możemy spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego mieszkania, remoncie mieszkania lub domu czy zakupie nowego samochodu. Często chcemy też uzyskać kredyt dla firm na sfinansowanie rozwoju naszej firmy. To zrozumiałe, że bank chce zarobić na kredycie, a nie na nim stracić. W związku z tym, przy wysokich kredytach, banki wymagają pewnego zabezpieczenia. Co warto wiedzieć o zabezpieczeniu kredytu i jak je ocenić?
Zabezpieczenie kredytu firmowego – formy zabezpieczeń
Jak wspomnieliśmy we wstępie, wiele planów jest możliwych do zrealizowania przy finansowaniu zapewnianym przez banki. Jednak w przypadku kredytów na duże kwoty, jakimi niewątpliwie są kredyty dla firm, banki podejmują dość restrykcyjne działania.
Przede wszystkim dokładnie analizują historię kredytową przyszłego kredytobiorcy i analizują ryzyko, czy będzie on w stanie spłacić swoje zobowiązania. W przypadku osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu firmowego bank podejmuje specjalne działania – w tym przypadku najczęściej wymagane jest zabezpieczenie kredytu.
Zabezpieczenie kredytu firmowego – co może być zabezpieczeniem?
Nic dziwnego – bank nie jest organizacją charytatywną i musi chronić swoje interesy. Takim zabezpieczeniem kredytu jest najczęściej nieruchomość. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba dokładnie oszacować, ile dana nieruchomość jest faktycznie warta na rynku. Wyceny nieruchomości dokonywane są przez doświadczonych rzeczoznawców.
Rzeczoznawcy wyceniają również nieruchomości przemysłowe, lokale użytkowe, hotele, działki jak i grunty.
Wycena nieruchomości w celu zabezpieczenia kredytu
Wycena nieruchomości polega na oszacowaniu rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości. Innymi słowy – przygotowana przez doświadczonego rzeczoznawcę wycena, powie nam, ile pieniędzy możemy uzyskać za sprzedaż nieruchomości.
Jeśli wycena nieruchomości okaże się wysoka, będzie to bardzo dobre zabezpieczenie kredytu dla firmy. W takiej sytuacji możemy liczyć nie tylko na większe szanse na jej uzyskanie, ale także na lepsze warunki pożyczki, takie jak niższe oprocentowanie czy niższe opłaty.
Warto podkreślić, że możemy sami dokonać wyceny, ale wtedy nie wywołuje ona żadnych skutków prawnych. Oznacza to, że taka wycena nie zostanie zaakceptowana przez bank w momencie ubiegania się o kredyt.
Kredyt dla firm – czy to dobre rozwiązanie?
Aby kredyt dla firm nie pogrzebał Twojej firmy, musisz dokładnie policzyć, czy stać Cię na spłatę tego zobowiązania. Warto abyś przyjrzał się takim pojęciom, jak EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) – zarobki przed odliczeniem odsetek i podatków oraz EBITDA – zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją.
Internet jest pełen artykułów o tym, jak używać tych wskaźników do badania tego, czy Twoja firma jest gotowa na kredyt dla firm. Warto też poczytać artykuły na temat kredyt obrotowy dla firm, kredyty dla nowych firm oraz kredyt inwestycyjny dla firm.