Kim jest anioł biznesu?

Aniołowie Biznesu (Business Angels) to inwestorzy prywatni, którzy inwestują w startupy i małe firmy, znajdujące na wczesnym etapie swojego rozwoju. Są to zazwyczaj osoby zamożne, które mają duże doświadczenie w świecie biznesu. Inwestują oni w innowacyjne startupy i małe firmy, co może wydawać się ryzykowne, ale też jednocześnie jest bardzo dla nich satysfakcjonujące. Aniołowie biznesu to często emerytowani przedsiębiorcy lub dyrektorzy dużych korporacji.

Mogą to być również profesjonaliści, tacy jak prawnicy, księgowi, lekarze czy bankierzy. Są to często osoby, które równocześnie są silnie zainteresowane przedsiębiorczością jak i inwestowaniem. Najczęściej zupełnie nie zależy im na tym, aby dzielić się szeroko swoją inwestycją w młodą firmę, bardzo często są zupełnie anonimowymi inwestorami.

Czym charakteryzuje się anioł biznesu?

Aniołowie Biznesu inwestują własne pieniądze i najczęściej nie muszą posiadać żadnej wiedzy fachowej z branży firmy w którą inwestują. Stawiają oni na daną organizację, ponieważ wierzą w jej potencjał oraz widzą w niej szansę na osiągnięcie sukcesu rynkowego.

Aniołowie biznesu zwykle pojawiają się stosunkowo wcześnie, wprowadzając kapitał do firmy wykupując w niej udziały. Anioł biznesu to osoba dostarczająca kapitał, która potencjalnie ułatwia powiązania firmy z innymi osobami (np. klientami lub usługodawcami) oraz doradza i służy fachową wiedzą na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Kapitał dostarczony przez anioła biznesu pozwala startupom skupić się na tworzeniu innowacyjnych produktów lub usług, które bardzo często wymagają dużych nakładów środków pieniężnych. Brak takiego wsparcia ogranicza potencjał startupu do skalowania w przyszłości.

Tego rodzaju inwestorzy chcą uczestniczyć we wzroście startupu w pewnym momencie jego cyklu życia, ale ich apetyt na ryzyko zwykle nie pokrywa ryzyka na późniejszym etapie rozwoju biznesu.

Anioł Biznesu vs Venture Capital

W porównaniu z VC, Aniołowie Biznesu zazwyczaj mają zaufane sieci z przedsiębiorcami, co ułatwia im wejście w obieg transakcji. I wreszcie, w przeciwieństwie do VC, nie zobaczysz, że przyglądają się tylko kilku-kilkunastu projektom rocznie – aniołowie biznesu są bardziej skłonni do inwestowania w wielu miejscach jednocześnie.

Aniołowie Biznesu są zazwyczaj bardzo ostrożnym i konserwatywnym podzbiorem inwestorów, którzy wywodzą się ze środowiska przedsiębiorczego lub działają w połączonej sieci, w której mają natychmiastową wiedzę na temat danego startupu z wielu perspektyw.

Aniołowie Biznesu zazwyczaj zapewnia spółce kapitał w zamian za udziały, co oznacza, że dany anioł biznesu będzie miał prawo do udziału w zyskach spółki. Anioł biznesu może również służyć radą i wskazówkami dla spółki oraz kontaktami z innymi potencjalnymi inwestorami. Aniołowie Biznesu najczęściej inwestują w udziały i akcje firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na okres od 3 do 5 lat.

Aniołowie Biznesu często sami są odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami, więc mogą zaoferować swoje doświadczenie oraz cenne porady, na temat tego jak skutecznie prowadzić biznes. Mogą również pomóc w zapoznaniu się z innymi potencjalnymi inwestorami, co może być bardzo pomocne dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność i potrzebują dodatkowych źródeł finansowania oraz kontaktów na rynku.

Ulgi podatkowe dla aniołów biznesu

W Polsce pojawia się coraz więcej aniołów biznesu. Polski rząd stara się zachęcić więcej osób do zostania aniołami biznesu, oferując ulgi podatkowe dla tych, którzy inwestują w startupy.

Jak zdobyć wsparcie anioła biznesu?

Próbuj budować relację z potencjalnymi aniołami biznesu, aby podczas pierwszego spotkania móc przekazać im komplet informacji na temat Twojego produktu lub usługi. Aniołów Biznesu możesz znaleźć za pośrednictwem sieci np. na Linkedin, poleceń lub platform internetowych, takich jak np. AngelList.

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

KPI, czyli wszystko o kluczowych wskaźnikach efektywności

Spis treści KPI – co to jest?Zalety i wady KPIJak możesz mierzyć…

Crowdfunding – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Spis treści Czym jest crowdfunding?Kampanie crowdfundingowe, co to jest?Platformy crowdfundingowe w Polsce…

Czym jest bezpieczeństwo w sieci?

Spis treści Czy bezpieczeństwo w sieci zyskuje na znaczeniu? Jak chronić swoje bezpieczeństwo…

Jak rozliczyć podatek dochodowy od kryptowalut?

Spis treści Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek od kryptowalut?Podatek od kryptowalut…