Spis treści
W świecie offline ludzie używają walut fiat do wyceny towarów i usług. Świat kryptowalut ma jednak swoje własne wskaźniki – liczbę transakcji w łańcuchu bloków, wielkość bloku, hash rate itd. Aby dodać do blockchaina funkcje, które są zrozumiałe nie tylko dla techników, ale także dla zwykłych użytkowników, stworzono aktywa cyfrowe powiązane z walutami fiat lub metalami szlachetnymi. Dowiedzmy się, dlaczego stablecoiny stały się tak popularne, jak kupić stablecoiny i jak ich używać na rynku.
Co to jest stablecoin?
Stablecoiny to tokeny płatnicze, których wartość jest powiązana z wartością dolara amerykańskiego (USD) w stosunku 1:1. Pierwszą taką kryptowalutą była wyemitowana w 2015 r. przez firmę Tether waluta USDT. Na rynku dostępne są również inne Stablecoiny, takie jak USDC od Circle czy BUSD, emitowane przez giełdę kryptowalutową Binance.
Jakie są rodzaje stablecoinów?
Dzięki Stablecoinom środki w walutach fiat można łatwo zamienić na walutę cyfrową i natychmiast wymieniać lub inwestować. Możesz oczywiście również zmniejszyć wielkość swoich środków kryptowalutowych za pomocą stablecoinów – w okresach dużej zmienności rynku możesz zamienić kryptowalutę na stablecoiny i poczekać na bardziej korzystne warunki.
Główną zaletą używania stablecoinów jest to, że gdy waluta krajowa jest niestabilna i trudno jest kupić waluty obce, stablecoiny stają się alternatywną opcją rozliczenia i bezpiecznego przechowywania oszczędności.
Dlaczego wzrósł popyt na stablecoiny?
Oczywiście wszystko wskazuje na to, że to właśnie Rosjanie spowodowali gwałtowny popyt na kryptowaluty jako środek ochrony swoich oszczędności. Po bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę, wzrósł również napływ depozytów rublowych na giełdy kryptowalutowe, jak i ogólna liczba użytkowników z Rosji. Oprócz bitcoina, drugą najpopularniejszą kryptowalutą w Rosji są właśnie stablecoiny, a w szczególności USDT.
Według statystyk dotyczących odwiedzin na giełdach krypto, od końca lutego (początek wojny wywołanej przez Rosję), napływ użytkowników z tego kraju wzrósł dwukrotnie (niektóre źródła mówią nawet o trzykrotnym wzroście ruchu z Rosji). Zainteresowanie USDT przewyższa nawet popyt na bitcoiny i inne popularne kryptowaluty, ponieważ Stablecoin działa jako substytut gotówki w dolarach amerykańskich, których obecnie Rosjanie kupić nie mogą (i słusznie[1]).
Na przykład giełda kryptowalut EXMO odnotowała duży napływ depozytów w rublach. Powodem jest to, że Binance przestał akceptować karty Visa i Mastercard wydawane w Rosji (i słusznie [2]).
Dla tych Rosjan, którzy wyjechali za granicę, kryptowaluty, a w szczególności stablecoiny, stały się wygodnym sposobem na przesyłanie pieniędzy pomiędzy krajami w czasie, gdy Rosja objęta jest sankcjami Zachodu. Stablecoiny umożliwiają więc Rosjanom szybką konwersję oszczędności z rubli na walutę za granicą.
Wzrosła również liczba transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut na platformach P2P, gdzie transakcje z użyciem kryptowalut odbywają się między osobami fizycznymi. Sama platforma działa jako pośrednik i gwarant transakcji. Po zakupie kryptowaluty użytkownik przelewa ją do swojego portfela kryptowalutowego, a następnie na swoją kartę bankową.
Jak kupić stablecoiny?
Giełdy kryptowalut
Najbezpieczniejszym sposobem ochrony przed oszustami jest kupowanie stablecoinów na scentralizowanej giełdzie. Obecnie jednak niektóre z tych giełd wprowadziły różne restrykcje, a korzystanie z nich przez posiadaczy rosyjskich paszportów jest utrudnione lub niemożliwe. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych (DEX), które nie przechowują środków użytkowników. Od każdej transakcji na takiej platformie DEX pobierana jest określona prowizja blockchain.
P2P (peer-to-peer)
Jest to partnerski model interakcji peer-to-peer. Różne platformy p2p łączą użytkowników, którzy chcą kupować i sprzedawać stablecoiny. Sama platforma działa jako gwarant transakcji.
Transakcja jest przeprowadzana w dwóch etapach. Najpierw kupujący przesyła na kartę sprzedającego kwotę, za którą chce kupić stablecoiny, a sprzedający wysyła kryptowalutę do portfela kryptowalutowego kupującego. Aby uniknąć utraty pieniędzy, należy korzystać wyłącznie z zaufanych i renomowanych platform P2P.
Ważne: Przed każdą transakcją należy sprawdzić liczbę zleceń i procent realizacji zleceń. Im wyższa liczba, tym lepiej – oznacza to, że sprzedawca jest wiarygodny. Jeśli wskaźnik sukcesu jest niski, a sprzedawca jest duży i znany, nie oznacza to, że zostaniesz oszukany, ale istnieje ryzyko opóźnień i powolnej reakcji ze strony sprzedawcy.
Kantory kryptowalutowe
Istnieją dwa rodzaje giełd kryptowalutowych – online – w kantorze internetowym użytkownik wpisuje swoje dane do specjalnego formularza, otrzymuje dane do płatności w złotówkach, dokonuje przelewu i otrzymuje kryptowalutę do swojego portfela. Kantory internetowe są obsługiwane w trybie automatycznym, dlatego dokonując przelewu w złotówkach należy dokładnie sprawdzić podaną kwotę, w przeciwnym razie robot nie rozpozna płatności w przypadku błędu. Użytkownik będzie musiał zapłacić prowizję w wysokości 3-10% kwoty transakcji za usługi kantoru.
Funkcjonują również kantory offline, które działają tak samo jak oddziały banków – wystarczy odwiedzić kantor, aby sfinalizować transakcję.
[1], [2] FUCK PUTIN