Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) to świetny sposób na zdobycie pieniędzy na projekt lub przedsięwzięcie poprzez zwrócenie się do społeczeństwa o wkład finansowy. Kampania crowdfundingowa wykorzystuje media społecznościowe i inne platformy, dzięki którym aby dotrzeć do potencjalnych sponsorów. Celem kampanii jest zebranie środków przez beneficjenta od patronów na konkretny cel.

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding to proces zbierania funduszy dla osoby lub organizacji poprzez wiele małych darowizn od wielu osób, zazwyczaj przez Internet – najczęściej przez platformy crowdfundingowe. Środki ze zbiórki można wykorzystać na konkretny cel, od finansowania albumu muzycznego, produkcji filmu lub nowego projektu produktu aż po zbieranie funduszy na cele charytatywne.

Kampanie crowdfundingowe, co to jest?

Kampania crowdfundingowa może być wykorzystana do sfinansowania nowego produktu, takiego jak innowacyjny gadżet czy wyjazd dookoła świata. Może być również wykorzystany do sfinansowania projektu, który ma niejasny cel lub przeznaczenie, taki jak np. badania naukowe. Crowdfunding to metoda pozyskiwania funduszy, która opiera się na darowiznach osób, które chcą wesprzeć rozwój i powodzenie danej inicjatywy. Crowdfunding służył już wielu celom, w tym finansowano nim wiele ratujących życie wydatków medycznych oraz projektów humanitarnych.

Platformy crowdfundingowe w Polsce i na świecie

Platformy crowdfundingowe zyskały na popularności w ciągu ostatnich 20 lat. Wiele osób zwróciło się do crowdfundingu jako alternatywy lub uzupełnienia tradycyjnych metod finansowania swoich projektów.

Pierwszą platformą crowdfundingową był ArtistShare, który powstał w 2000 roku i umożliwiał muzykom i filmowcom finansowanie swoich projektów dzięki wkładowi fanów. Aktualnie najpopularniejszą platformą crowdfundingową jest Kickstarter. Od czasu jego uruchomienia, 28 kwietnia 2009 r., zebrał łącznie 6,6 miliarda dolarów a blisko 220 000 kampanii crowdfundingowych zostało pomyślnie sfinansowanych.

W Polsce pojawiło się wiele takich platform a aktualnie najpopularniejsze z nich to siepomaga.pl (projekty charytatywne), FindFunds.pl, Beesfund.com, polakpotrafi.pl czy emiteo.pl.

Regulacje prawne dotyczące crowdfundingu

Crowdfunding nie został jeszcze odpowiednio uregulowany prawnie, ale coraz częściej pojawiają się głosy, że należy to zmienić. Tematem uregulowania tego tematu zaczęła zajmować się w ostatnim czasie Komisja Europejska. Zobowiązała się ona do przedstawienia wniosku ustawodawczego, mającego za cel prawną legalizację finansowania społecznościowego tak aby było ono jasne i bezpieczne dla wszystkich w Unii Europejskiej. a działalność platform crowdfundingowych była przejrzysta, jeszcze bezpieczniejsza a co za tym idzie platformy będą oferować nowe możliwości zarówno beneficjentom jak i patronom.

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

KPI, czyli wszystko o kluczowych wskaźnikach efektywności

Spis treści KPI – co to jest?Zalety i wady KPIJak możesz mierzyć…

Kim są Aniołowie Biznesu?

Spis treści Kim jest anioł biznesu?Czym charakteryzuje się anioł biznesu?Anioł Biznesu vs…

Czym jest bezpieczeństwo w sieci?

Spis treści Czy bezpieczeństwo w sieci zyskuje na znaczeniu? Jak chronić swoje bezpieczeństwo…

Jak rozliczyć podatek dochodowy od kryptowalut?

Spis treści Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek od kryptowalut?Podatek od kryptowalut…