Spis treści
Efektywne zarządzanie przepływami pieniężnymi ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele dochodowych i pozornie dobrze prosperujących firm upadło, ponieważ nie zadbano w odpowiedni sposób o rachunek przepływów środków pieniężnych. W rezultacie nie byli w stanie terminowo płacić rachunków. Chociaż jest to trudne zadanie, istnieje wiele sposobów na utrzymanie dodatniego przepływu środków pieniężnych i upewnienie się, że wystarczająca ilość gotówki wpłynie do firmy, gdy będzie potrzebna.
Co to jest cash flow?
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy zawsze mieć świadomość przepływu środków pieniężnych. W rzeczywistości powinieneś mieć możliwość sprawdzenia, jakie masz zobowiązania, ile masz zaległości i ile masz środków w banku. Dobrego cash flow nie osiąga się po prostu poprzez dbanie o to, by wydatki nie przekraczały dochodów. Jeśli chcesz aby Twoja firma utrzymała się na rynku, do Twojej firmy musi wpływać odpowiednia ilość pieniędzy, aby zapewnić Ci możliwość bieżącą obsługę Twoich zobowiązań.
Jak stworzyć prognozę sprzedaży?
Tworzenie prognoz sprzedaży może być trudne dla osób bez doświadczenia. Pomocna będzie dobra znajomość rynku. Dzięki temu można z pewnym prawdopodobieństwem oszacować, co i kiedy będzie sprzedawane oraz jakie przychody wygeneruje. Dzięki temu możesz przewidzieć przyszłe potrzeby firmy po odliczeniu spodziewanych kosztów, w tym podatków. Jeśli sprzedaż spadnie w którymś z okresów, będziesz wiedział z dużą dokładnością i z odpowiednim wyprzedzeniem czy nie potrzebujesz np. zorganizowania pożyczki dla firmy, kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym firmy lub awaryjnego obniżenia kosztów. Cięcie kosztów często wiąże się jednak z koniecznością podejmowania trudnych lub niewygodnych decyzji.
Zwiększ przepływy pieniężne dzięki stałej kontroli kosztów
Im mniejsze wydatki, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z przepływem gotówki. Należy stale kontrolować swoje wydatki, a każdy z nich powinien mieć swoje uzasadnienie w biznesie. Co tydzień szacuj swoje koszty i przepływy pieniężne. Oprogramowanie księgowe często zawiera rachunek przepływów pieniężnych, który ułatwia zorientowanie się w sytuacji. Spróbuj zidentyfikować obszary, w których możesz zaoszczędzić pieniądze. Należy rozważyć wszystkie koszty stałe (zwane również kosztami ogólnymi) i koszty zmienne, ale należy pamiętać, że zbyt drastyczne lub niewłaściwe cięcia kosztów mogą zaszkodzić firmie, nawet jeśli chwilowo poprawią przepływy pieniężne firmy.
Niewypłacalny kontrahent – co robić gdy kontrahent zalega z płatnościami?
Ryzyko pojawienia się niewypłacalnego kontrahenta to koszmar każdego przedsiębiorcy. Od samego początku działalności firmy należy bardzo skrupulatnie sprawdzać wypłacalność wszystkich nowych klientów. Jeśli wystawiasz faktury, zawsze wysyłaj je natychmiast do Klienta. Obsługuj wszystkie płatności tak szybko, jak to konieczne, i naliczaj odsetki za opóźnienia w płatnościach, ponieważ mogą one naprawdę negatywnie wpłynąć na Twoją działalność.
Gdy sytuacja staje się trudna, warto rozważyć np. faktoring (np. sprzedaż faktur osobom trzecim). Jeśli klient odmawia zapłaty, może być konieczne podjęcie działań w celu ściągnięcia należności i wysłanie do niego wezwania do zapłaty.
Klasyczne oznaki problemów z przepływem środków pieniężnych to stale rosnący debet w rachunku bieżącym oraz trudności z płaceniem bieżących zobowiązań. Upewnij się, że dokumentacja finansowa jest dokładna i regularnie aktualizowana, a co najmniej raz na kwartał przeprowadzaj kontrolę kondycji finansowej swojej firmy. Musisz działać szybko i zdecydowanie, jeśli chcesz zakończyć krótkoterminowe problemy z przepływem środków pieniężnych.